Sivilce Oluşumuna Engel Olmanın Yolları

Sivilce Oluşumuna Engel Olmanın Yolları

Sivilce cilt sorunları içinde en sık görülen ve oluşumuna engel olunmadığında ciltte bazı kalıcı etkiler yapabilen sorunlardan birisidir. Sivilce ve sivilce oluşum nedenleri olarak birden fazla pek çok nedeni sivilce oluşumuna örnek gösterebiliriz. Sivilce oluşum nedenleri olarak şunları söyleyebiliriz:

 • Hormonal Nedenler: Sivilce oluşumunda en sık nedenlerden birisi vücuttaki hormon dengesizliğidir. Hormon dengesizliği vücuttaki yağ üretimini arttırır ve bunun neticesinde bakteriler oluşarak ciltteki gözenekler içine yerleşir. Bu bakteriler bölünüp, çoğalır ve belli bir olgunluğa ulaşınca da sivilceleri oluştururlar.
 • Kadınlardaki adet dönemi: Adet döneminde de hormon değişimlerine bağlı olarak yağlanma artar ve yağlanma neticesinde bu dönemde sivilceler sıklaşır. Adet dönemi geçince sivilce oluşumu da azalır.
 • Ergenlik dönemi: Ergenlik döneminde de sivilce oluşumu sık olur. Hormonların değişmesine bağlı olarak ve ergenliğin doğal nedenlerinden dolayı bu dönemdeki sivilce oluşumu normaldir. Ergenlik geçince sivilce oluşumu da azalır.
 • Stres: Aşırı derecede stres yaşayan kişilerde de sivilce çıkar. Stresin azalmasıyla sivilce oluşumu da azalabilir.
 • Kozmetik Ürünler: Kalitesi ya da yanlış kozmetik ürün kullanımı cilde zarar vererek sivilce oluşumunu sağlayabilir.
 • Dengesiz beslenme alışkanlığı: Yanlış ve dengesiz beslenme alışkanlığı da sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Özellikle yağlı hazır yiyecekler sicilce oluşumunu tetikler.
 • Yetersiz hijyen: Hijyen ve temizliğe yeterince dikkat etmemekte sivilce oluşumunda etkilidir. Temizliğe dikkat etmemek bakteri oluşumunu arttırarak sivilcelerin çıkışını hızlandırır.

Sivilcelerin Oluşmasını Önlemek İçin Neler Yapılır?

Günlük ve sosyal yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen sivilceleri önlemek için bazı yollar bulunmaktadır. Sivilce oluşumuna engel olmanın yolları olarak şunları söyleyebiliriz;

 • Sivilce oluşumunu önlemenin ya da azaltmanın en etkili yollarından birisi cilt temizliğine önem vermektir. Hormonal etkiler ve diğer durumlar dışında ortaya çıkan sivilce oluşumunu önlemek için sivilcelerinize kirli ellerle dokunmayın, sıkmayın. Her gün su ve sabunla güzelce yıkayın. Sabun olarak keçi sütü sabunu sivilcelere iyi gelebilir.
 • Sivilce oluşumunu engellemek için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin. Fastfood tarzı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Kalitesiz kozmetik ürünlerden uzak durun. Cildinize kimyasalların girişini büyük ölçüde engellemeye çalışın.
 • Cildinizin temiz hava ve güneşle buluşmasını sağlayın. Güneş ışınları yeterli seviyede alındığında sivilcelere iyi gelebilir.
 • Çok sevilen çikolata alımını azaltın. Çikolata içerisindeki yağ ve şeker etkisiyle sivilce oluşumuna katkı sağlamaktadır.
 • Kimyasal ve yapay gıdalardan uzak durun. Bu gıdalar sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu açıdan bunlardan uzak durmalısınız.
 • Stres de sivilceleri arttıran nedenlerden birisidir. Stresli ortamlardan uzak durarak sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz.

Sivilceleri Zamanında Tedavi Edin!

Sivilce oluşumu genelde basit gibi görünse de tedavi edilmediği takdirde bazı kötü sonuçlara neden olabilir. Sivilce tedavisi geç kalınmadan yapılmalıdır. Gerek doğal yöntemlerle gerekse uzman yardımı ile sivilce sorununu çözmeye çalışmalıdır. Sivilce oluşumuna dikkat edilmediğinde ya da bu konuda yeterince önlem alınmadığında sivilceler kalıcı olarak ciltte bazı sorunlara yol açabilir. Sivilceleri kesinlikle sıkmamalı yolmamalısınız. Bu şekilde sivilceler mikrop kapabilir. Özellikle sıkılan sivilceler patlatıldığında o bölgede delik ve kalıcı izler oluşabilir. Bu durum da kişinin kötü görünmesine yol açarak kişide psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Sivilceleri geçirmenin ve önlemenin en güzel yolu onlara elimizle ellememek, cildimizi daima temiz tutmak ve sağlıklı şekilde beslenmektir. Bu şekilde sivilce oluşumunu bir nebze önleyebiliriz. Aksi takdirde sivilceler başımıza bela olarak bizi sosyal ve günlük hayatta oldukça mutsuz edebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için önlemlerimizi iyi almalıyız.

Sivilce Peelingleri ile tüm sivilcelerden ve sivilce izlerinden tamamen kurtulabilirsiniz. T.C. Ticaret Bakanlığı Güven Damgalı Eczane Sitesi Peeling Market’den Sivilce Peelingi ve Sivilce İzleri Kremi Satın alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top