İltihaplı Sivilce İçin Evde Çözümler

İltihaplı Sivilce İçin Evde Çözümler

Sivilce, cilt sorunları içinde en çok dert olan ve kişiyi rahatsız eden problemlerden birisidir. Pek çok kişide sivilce sorunu yaşanmaktadır. Kadın erkek çoğu kişi sivilce sorunundan muzdarip olarak çözüm arayışı içerisindedir. Sivilce sorunu çözmek için doktor kontrolü ve önerisi dışında farklı ve değişik çözüm arayışları içerisine girenler de çoğunluktadır. Bu durum sivilcenin insan psikolojisini de ne denli etkilediğinin kanıtıdır. Başa bela olan ve günlük yaşamımızda bizleri oldukça rahatsız eden sivilcenin oluşum nedeni ise bir değil birkaç nedenden kaynaklanmaktadır. Sivilcenin doğal ve tehlikesiz nedenlerinden biri ergenlik sivilceleridir. Bu dönemde çıkan sivilceler ergenliğe bağlı olarak doğal olarak olması gerektiği için pek üzerinde durulmaya değmez. Ergenlik döneminin bitiminde sivilcelerde de gözle görülür derecede azalmalar olacaktır.

Sivilce oluşumu ergenlik dışında hormonal dengesizlik, stres, adet döngüsü gibi durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Yanlış ve kalitesiz kozmetik ürünü kullanılması gibi nedenler de sivilcenin çıkışında etkili olan ek nedenler arasında sayılabilir. Sivilce çoğunlukla hormon seviyesindeki inişli çıkışlı dalgalanmalardan kaynaklanmaktadır. Hormon dengesizliği arttıkça vücuttaki yağ üretimi artar ve yağ üretimine bağlı olarak ta fazla yağ cilt gözeneklerini tıkayarak burada bakteri oluşarak sivilce meydana gelir. Yağlı cilt yapısı olan kişilerde sivilce daha çok çıkar. Yağ oranı ciltte birikerek yağ cilt yüzeyindeki gözeneklere dolar. Bakteriler de bu gözeneklere gelir. Bakteriler bölünür, çoğalır. Bakterilerin belli olgunluğa ulaşmasından sonra bu bölgeler şişer, kızarmaya başlar ve sivilceler oluşur.

Sivilce İçin Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

Cildimizdeki fazla yağdan dolayı genellikle oluşan sivilceleri ortadan kaldırmak için ilaç ve kremler dışında doğal yöntemler de uygulanabilir. Sivilce için evde uygulanabilecek doğal yöntemler olarak şunları yapabilirsiniz:

Sirke: Mucizevi bir besin olan sirkenin faydalarını pek çoğumuz duymuşuzdur. Sirke sivilce çözümü içinde etkili bir besindir. Sirkenin mikropları öldürmek gibi bir özelliği olduğu için sirke ile ciltteki sivilcelere neden olan bakteriler temizlenebilir. Bunun için 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı sirke karıştırılır. Pamuk yardımıyla sirkeli su sivilcelere sürülerek biraz bekletilir. Gün boyunca bu uygulamayı pek çok kez yapabilirsiniz.

Aspirin: Aspirin de sivilcelerin geçmesi cildin kızarıklığının geçmesinde etkilidir. Bu uygulama için 2 ya da 3 adet mat renkli aspirini ezip toz haline getirin. Biraz içine su katarak krem kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımı sivilce çevresine sürün. İki günde bir bu uygulamayı yapın.

Buhar: Sivilce ve özellikle siyah nokta oluşumunu önlemek için buhar da iyi gelecektir. Buhar cildinizdeki gözenekleri açarak bakterilerin yumuşayarak çıkmasını sağlar.

İltihaplı Sivilce İçin Neler Yapılabilir?

İltihaplı sivilce, diğer bir adı ile akne ya da çıban oldukça rahatsız edici ve kötü görünüme neden olan bir cilt sorunudur. İltihaplı sivilce, kıl kökleri tabanında yer alan yağ bezelerinin tıkanması neticesinde oluşmaktadır. İltihaplı sivilce için evde çözümler olarak bazı pratik bilgiler ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Elma Sirkesi: Sirke kullanımı iltihaplı sivilce de etkili olmaktadır. Elam sirkesi bakteri öldürücü özelliğe sahip olduğu için iltihaplı sivilcedeki bakterilerin yok olmasında da yardımcı olmaktadır. Bunun için 2 ya da 3 tatlı kaşığı su içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi koyum karıştırın ve pamuk yardımıyla sivilceli yere sürün.

Limon: İçeriğindeki L-askorbik özellik sayesinde limon iltihaplı sivilcelerin kuruyarak yok olmasında etkilidir. Bunun için bir dilim limon sivilce üzerine sürülüp biraz bekletilir.

Salatalık: Sağlık için oldukça faydalı olan salatalık ciltteki sivilce oluşumunu önlemek için de etkili bir besindir.  Salata uygulaması için bir adet salata püre haline getirilir ve biraz buzdolabında bekletilir. Sonrasında sivilceli yere sürülür.

Sivilce Peelingleri ile tüm sivilcelerden ve sivilce izlerinden tamamen kurtulabilirsiniz. T.C. Ticaret Bakanlığı Güven Damgalı Eczane Sitesi Peeling Market’den Sivilce Peelingi ve Sivilce İzleri Kremi Satın alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top